چاپ نیازمندی های کرمان شهر در پانزده هزار نسخه همرا با نمایش در سایت کرمان شهر و کرمان شهر آنلاین

آگهی های خود را با یک تماس در نیازمندی های کرمان شهر چاپ کنید 09140602416
03432266062

شماره: 592 تاریخ: 1396/05/17 صفحه: 4
شیر دادن به نوزاد در روزهای اول


فقط چند ساعت از زایمانش گذشته است، اما همه از او انتظار دارند، وظایف مادری‌اش را بی‌وقفه آغاز کند و با جدیت ادامه دهد.
اولین وظیفه و مسئولیت‌اش تغذیه‌ی نوزادی است که با گریه‌های بی‌امان از مادر طلب شیر می‌کند، ولی گویا شیر زیادی در کار نیست و مادر با مشاهده‌ي بی‌قراری ناشی از گرسنگی نوزاد، دچار تشویش و نگرانی بیش‌تر می‌شود.
به گفته‌ي دکتر کورش جعفریان، متخصص تغذیه و رژیم درمانی، بسیاری از مادران نباید در روزهای اول نگران کم بودن شیرشان و شیر دادن به نوزادشان باشند چرا که خستگی، اضطراب و کم خوابی مادر پس از زایمان از عواملی است که مانع جاری شدن شیر، به اندازه‌ي کافی برای نوزاد می‌شود و پس از رفع اضطراب اولیه، مادر با بهره‌گیری از تغذیه‌ی مناسب، خواب و استراحت کافی قادر به شیردهی به نوزاد خواهد بود.

• ناکافی بودن شیر مادر، چرا؟
بررسی‌ها نشان می‌دهد، بیش‌تر مادران، طی چند روز یا چند هفته پس از زایمان با تغذیه‌ی مناسب، خواب و استراحت کافی توان شیردهی به نوزادشان را به دست می‌آورند.
البته دکتر جعفریان تاکید می‌کند: فاکتورهای مختلفی در تولید شیر نقش دارد که مهم‌ترین آن ژنتیک است، یعنی برخی مادران از قابلیت شیردهی بسیار خوبی به‌طور ژنتیک برخوردارند. البته سایز سینه در قابلیت شیردهی مادر تاثیر ندارد. عامل تاثیرگذار دیگر در شیردهی مادر، تغذیه‌ی خوب با برخورداری از مقادیر کافی انرژی، کربوهیدرات و مایعات از دوران بارداری و طی شیردهی است، یعنی وضع تغذیه‌ی مادر پیش از بارداری و به‌ویژه در حین بارداری، وزن و میزان توده‌ي عضلانی، ذخایر ویتامینی و املاح بدن در تولید شیر مادر تاثیر دارد. گرچه از تاثیر روانی و عاطفی در آغوش گرفتن نوزاد و تاثیرش بر ترشح بیش‌تر شیر از غدد شیر نیز نباید غافل شد.
بسیاری از مادران نسبت به اثرات محیطی بر تولید شیر، به‌خصوص در روزهای پس از زایمان بی‌توجهند. خستگی و عوارض زایمان، بی‌خوابی مادر در هفته‌های نخستین پس از زایمان و اضطراب در مواجهه با شرایط جدید ـ که به‌ویژه در زایمان‌های اول پیش می‌آید ـ مانع از جاری شدن کافی شیر می‌شود. بی‌شک حمایت و مشارکت دیگر اعضای خانواده در رسیدگی به وضع نوزاد، فرصتی را برای استراحت، خوابیدن و به آرامش رسیدن مادر فراهم می‌کند.

• شیر خوردن نوزاد، زمان نمی‌خواهد
متخصصان اطفال تاکید می‌کنند، مادر باید پس از زایمان، برای شیردهی نوزادش به آمادگی لازم دست پیدا کند تا هر زمانی‌که کودک خواست، به او شیر بدهد یعنی نباید در هفته‌های اول پس از زایمان، انتظار نظم‌پذیری در شیرخوردن را از نوزاد داشت، چرا که تخلیه‌ی مرتب سینه‌ها باعث تحریک بیش‌تر غدد شیری می‌شود و در نتیجه شیر بیش‌تری ترشح خواهد شد، اما پس از یک تا دو هفته، ساعات شیر خوردن نوزاد، نظم خاصی خواهد یافت.
در صورت کافی نبودن شیر مادر تا چند روز یا چند هفته پس از زایمان، می‌توان از شیر کمکی در کنار شیر مادر استفاده کرد، اما به‌منظور کمک به تحریک غدد شیری ، باید به تدریج از مقدار شیر کمکی کاست تا به این وسیله نوزاد، بیش‌تر شیر مادر را بمکد. البته نکته‌ی مهم آن است که مادر هم‌راه با شیر خود، شیر کمکی بدهد و هرگز سعی نکند از وعده‌ی شیر دادن خود کم کند.