چاپ نیازمندی های کرمان شهر در پانزده هزار نسخه همرا با نمایش در سایت کرمان شهر و کرمان شهر آنلاین

آگهی های خود را با یک تماس در نیازمندی های کرمان شهر چاپ کنید 09140602416
03432266062

شماره: 631 تاریخ: 1397/04/12 صفحه: 13
مدیر امور فرهنگی معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری بیان کرد:
ارتقای سطح فرهنگ شهروندی هدف اصلی معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری
اشاره: معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان در دوره‌ی جدید با حضور محمدعلی جوشایی، برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدتی را در دستور کار خود دارد که این برنامه‌ها توسط مدیریت‌ها، واحدها و مراکز مختلف فرهنگی این معاونت دنبال می‌شود؛ برای آگاهی از برنامه‌های فرهنگیِ معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان، با سلمان متحدین، مدیر امور فرهنگی این معاونت به گفت‌و‌گو نشستیم.

آقای متحدین! نقش‌آفرینی معاونت فرهنگی اجتماعی در بوستان‌ها به چه میزان است؟ سامان‌دهی برنامه‌های پارک‌‌ها در دستور کار است؟
اگر به فلسفه وجودی فضایی به‌عنوان پارک دقت کنیم، مکانی است به دور از هیاهو برای آرامش بخشیدن به روح آدمی و آماده‌سازی مجدد وی برای ادامه‌ی زندگی؛ حالا در این بین، برخی اوقات تعداد برنامه‌های فرهنگی، اجتماعی و نمایشگاهی و ایجاد صداهای مغایر با هدف اولیه‌ی طراحی پارک‌ها، باعث بر هم خوردن آرامش فضای بوستان‌ها می‌شود؛ بنابراین، برگرداندن آرامش به بوستان‌ها، به‌ویژه بوستان‌هایی که تعداد برنامه‌ها در آن زیاد است، در دستور کار قرار دارد.
در این راستا تشویق و رایزنی با برگزارکنندگان این برنامه‌ها برای نقش‌آفرینی و اجرای برنامه در سایر نقاط شهر در دستور کار قرار گرفته و خوش‌بختانه پس از گفت‌وگو و آگاهی دادن اهداف و چرایی این موضوع، مورد اقبال برگزارکنندگان نیز واقع شده است؛ با این رویکرد، هم آرامش و فضای پارک حفظ می‌شود و هم برگزاری برنامه‌ها در همه‌ی نقاط شهر به تعادل می‌رسد.
هم‌چنین با رایزنی‌های انجام گرفته با مجموعه‌ی شهرداری، فراهم کردن تفرجگاه‌هایی برای تخلیه‌ی هیجانات شهروندان نیز در دستور کار قرار دارد.

آیا شاهد تحولی در برنامه‌های مراکز فرهنگی شهرداری خواهیم بود؟
هدف اصلی از ایجاد معاونت فرهنگی اجتماعی در شهرداری‌ها، ارتقای سطح فرهنگ شهروندی و آموزش‌های شهروندی از راه‌های مختلف است که این رویکرد از بدو تأسیس در دستور کار قرار داشته و اکنون نیز به‌دنبال تقویت فعالیت‌های مثبت گذشته هستیم و رویکرد جدیدی را در فرهنگ‌سراها و خانه‌های فرهنگ شهروندیِ وابسته به شهرداری کرمان آغاز کرده‌ایم و تقویت دوره‌های مشاوره‌ی مهارت‌آموزی آموزش‌های عمومی شهروندی به‌صورت پررنگ‌تر و اثربخش‌تر در مراکز فرهنگی، مورد توجه قرار گرفته است.
در تلاش هستیم شهروندی که در یکی از مراکز فرهنگی شهرداری عضو شد، حتماً آموزش‌های شهروندی را فرا بگیرد و این آموزش‌ها را در زندگی عملیاتی کند؛ هدف ما عملیاتی کردن شعار «همه‌ی ما یک شهر داریم» در بین شهروندان است تا شهروندان نسبت به شهر احساس مسئولیت بیشتری کنند و خود را یک شهردار بدانند.

در این میان بخش خصوصی چه نقشی می‌تواند ایفا کند؟
تجربه همیشه ثابت کرده بهره‌گیری از فکر و اندیشه‌ی دیگران و تشکیل اتاق فکر برای طرح‌ریزی و برنامه‌ریزی مؤثرتر بوده است؛ بنابراین، معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان هم با فراخوان عمومی که به فعالان بخش خصوصی و علاقه‌مندان به این حوزه داده، با تمام توان از این ظرفیت حمایت می‌کند؛ چراکه این همراهی می‌تواند به برون‌سپاری برنامه‌ها و جشنواره‌ها و یا در واگذاری بخشی از مدیریت مراکز فرهنگی به بخش خصوصی کمک کند و در همه‌ی جوانب از فکر و توان این بخش بهره برد.

آیا در این راستا شهردارن مناطق هم با برنامه‌های معاونت فرهنگی اجتماعی هماهنگ شده‌اند؟
قطعاً هماهنگی و همراهی شهرداران محترم مناطق چهارگانه و سایر معاونان شهرداری می‌‌تواند باعث افزایش اجرای طرح‌های بانشاط در شهر شود که خوش‌بختانه همه‌ی شهرداران مناطق و سایر مدیران در دوره‌ی جدید همراهی خوبی دارند و فرهنگ‌محوری در برنامه‌ها و سخنان ایشان مشهود است.

آقای متحدین! سرپرست معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان از تولید شخصیتی در قالب انیمیشن و غیره خبر داده بودند، این موضوع به چه مرحله‌ای رسیده است؟
از ابتدای انتصاب جناب آقای جوشایی، سرپرست معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان، بدون شتاب‌زدگی به‌دنبال معرفی کاراکتر و یا شخصیتی برای بیان خواسته‌ها، عملکرد، اهداف و از همه مهم‌تر انتقال پیام‌های شهروندی به مخاطبان خود -یعنی شهروندان- هستیم، تاکنون هم با چندین گروه حرفه‌ایِ پویانمایی و خلق شخصیت، نشست‌هایی را برگزار کرده‌ایم و به‌دنبال این هستیم بهترین طرح و ایده را انتخاب کرده و به جامعه‌ی شهری کرمان معرفی کنیم.
در این راستا اسامی پیشنهادی مانند «بابا بلد»، «هادربان» «آقای شهر» و غیره نیز مطرح شده که با کار کارشناسی و بهره‌گیری از نظر تمام صاحب‌نظران، بهترین نام از نظر پذیرش در بین عموم انتخاب شد. این کاراکتر، در قالب تبلیغات محیطی، پویانمایی و تولید محتوای مکتوب، معرف و سخن‌گوی شهرداری کرمان و در واقع انتقال‌دهنده‌ی پیام‌های مختلف خواهد بود که در آینده گزارش بیشتری از روند تولید این شخصیت به شهروندان خواهیم داد.

آیا تیم مشورتی هم برای تولید محتوا دارید، یا به تجربه‌ی چندین‌ساله‌ی کارشناسان فرهنگی خود اکتفا کرده‌اید؟
از ابتدای امسال نشست‌های مختلفی با هنرمندان، صاحب‌نظران و ادیبان شهر برگزار کرده و نیاز خود را برای نگارش متون شهروندی در قالب جمله‌ی شعاری، داستان، داستان کوتاه، نمایش‌نامه و... اعلام کرده‌ایم که با استقبال خیلی‌خوب این عزیزان مواجه شده‌ایم؛ ضمن این‌که تقاضا داریم سایر صاحب‌نظران هم خود را در اداره فرهنگی شهر سهیم بدانند، تجربه و فکر خود را در اختیار ما قرار دهند و ما را در این مسیر همراهی کنند. با جمع‌آوری این‌گونه محتواهای فرهنگی، به‌دنبال آموزش مربی، تشکیل و آموزش گروه‌های نمایشی، سرود، استندآپ کمدین و ... برای انتقال پیام به شهروندان هستیم.

آقای متحدین! آیا کاوشکده‌ی علوم تعطیل شده است؟
خیر، بازنگری در روند کاری کاوشکده‌ی علوم شهرداری کرمان و تعریف آن به عنوان مرکز آموزش‌های پایه شهروندی، یکی از کارهایی است که در معاونت فرهنگی اجتماعی انجام گرفته و این مرکز به‌عنوان اولین مرکز در جنوب‌شرق کشور آموزش‌های شهروندی را به‌ویژه به نسل کودک و نوجوان ارائه خواهد کرد.
پاک کردن صورت‌مسأله، راحت‌ترین کار است، اما این اتفاق نیفتاده است؛ بلکه کاوشکده به مرکز فرهنگی و تفریحی شهید مطهری منتقل شده و روند تجهیز آن برای مرکز آموزش پایه‌ی شهروندی هم‌چنان ادامه دارد که امیدواریم همزمان با آغاز فصل مدارس، آماده ارائه خدمت شود.

حرف آخر...
در پایان یک خواسته دارم و آن هم‌افزایی بیشتر دستگاه‌های فرهنگی هنری است؛ چراکه هم‌افزایی و بهره‌مندی از ظرفیت سایر نهادهای فرهنگی هنری مانند اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، حوزه هنری، بسیج هنرمندان، آموزش و پرورش، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و هم‌چنین مجتمع‌ها و مراکز فرهنگی هنری غیردولتی و بخش خصوصی، موجب اجرای بهتر جشنواره‌ها و برنامه‌های مختلف فرهنگی هنری خواهد شد. خوش‌بختانه در این مسیر قدم‌هایی برداشته شده و امیدواریم در مسیری که در پیش گرفته‌ایم، شاهد همراهی عمومی باشیم تا شهروندان حاصل این همراهی را به خوبی احساس کنند.