چاپ نیازمندی های کرمان شهر در پانزده هزار نسخه همرا با نمایش در سایت کرمان شهر و کرمان شهر آنلاین

آگهی های خود را با یک تماس در نیازمندی های کرمان شهر چاپ کنید 09140602416
03432266062

شماره: 633 تاریخ: 1397/05/09 صفحه: 1
با راه‌اندازی فرهنگ‌سرای ماه بنی‌هاشم (ع)؛
پویایی و نشاط در محله‌ی بنی‌هاشم (ع) افزایش یافته است
اشاره: فرهنگ‌سرای ماه بنی‌هاشم (علیه‌السلام)، به متراژ 3500 مترمربع و با زیربنایی حدود 700 مترمربع، در شهرک بنی‌هاشم، واقع شده است و اینک یک‌سال از افتتاح این فرهنگ‌سرا می‌گذرد. طی یک‌سال گذشته، شاهد استقبال چشم‌گیر مردم از این فرهنگ‌سرا بوده‌ایم، برای اطلاع بیشتر از چگونگی فعالیت‌های این فرهنگسرا، با «فاطمه شفیعی»، مدیر این فرهنگ‌سرا به گفت‌‌وگو نشستیم.

سرکار خانم شفیعی! با وجود تعدد سمن‌های مردم‌نهاد و پایگاه‌های بسیج، وجود این فرهنگ‌سرا تا چه اندازه ضروری است؟
مأموریت ما در فرهنگ‌سرای ماه بنی‌هاشم (علیه‌السلام)، برنامه‌ریزی فرهنگی و تربیتی، ایجاد آمادگی فکری و افزایش دانش و بینش دینی و اجتماعی قشر جوان، برنامه‌ی جامع غنی‌سازی اوقات فراغت با هدف شادابی و نشاط اجتماعی، ارتقای سطح طراوت و امید، تقویت هنجارهای ارزشی و باورهای دینی و ملی و کاهش تنش‌های اجتماعی و فرهنگی و درنهایت بالا بردن سطح مشارکت نهادینه و ضابطه‌مند مردم است.
این فرهنگ‌سرا به پویایی و نشاط بیش‌تر فضای عمومی محله کمک کرده و بستر مناسبی جهت فعالیت هرچه بهتر و بیش‌تر فعالان عرصه‌ی فرهنگ و هنر و در جهت پیشبرد اهداف مدیریت شهری و ظهورو بروز توانمندی‌ها و خلاقیت‌های شهروندان را مهیا کرده است.
با توجه به وجود آسیب‌های اجتماعی موجود در این منطقه، وجود این فرهنگ‌سرا ضروری است.

آموزش‌های انجام گرفته در این فرهنگ‌سرا در چه زمینه‌ای بوده و چند نفر از این آموزش‌ها بهره‌مند شده‌اند؟
کلاس‌های هنری 349 نفر، ورزشی 939 نفر و علمی 190 نفر، در مجموع 1278 نفر در طول چهار ترم در کلاس‌های این فرهنگ‌سرا شرکت کرده‌اند و این فرهنگ‌سرا از محل برگزاری این کلاس‌ها در مجموع 33 میلیون تومان درآمد داشته است.

لطفاً خلاصه‌ای از فعالیت‌های انجام گرفته در این فرهنگ‌سرا را شرح دهید؟
برگزاری اردوی 10 روزه‌ی جهادی با همکاری بسیج دانش‌آموزی، برگزاری جشن‌ها در اعیاد و مناسبت‌ها همراه با برنامه‌های متنوع و اهدای جوایز، برگزاری 22 همایش زندگی سالم، برگزاری کلاس‌های رایگان آموزشی ازجمله کلاس رایگان نقاشی و برخی از دوره‌های آموزشی رایگان ویژه کودکان، برگزاری کارگاه آموزشی رایگان قصه‌گویی ریتمیک، برگزاری کارگاه‌های آموزشی محیط زیست (حفظ آب و تولید زباله) و آموزش حقوق شهروندی، برگزاری نمایشگاه کتاب، برگزاری جلسه‌ی توجیهی کسب‌وکار خانگی، برگزاری کلاس‌های کمک‌های اولیه با هم‌کاری جمعیت هلال احمر، برگزاری ورزش صبحگاهی و عصرگاهی، برگزاری مسابقات فوتبال گل‌کوچک، برگزاری نمایشگاه پوسترهای منتخب سوگواره‌ی عاشورایی، آموزش موضوعات ترافیکی برای کودکان، برگزاری چهار دوره‌ی آموزشی پسماند، برگزاری نمایشگاه عکس انقلاب با موضوع «انقلاب کرمان از نگاه دوربین»، برگزاری ویژه‌برنامه‌ی یک‌شنبه‌های شاد، برپایی باشگاه کتاب‌خوانی در سه گروه 15 نفری، برگزاری نمایشگاه‌های مختلف ازجمله نمایشگاه 80 سال با کتابخانه ملی، برگزاری مسابقه‌ی عکس زیباترین سفره‌ی هفت‌سین محله بنی‌هاشم و راه‌اندازی و افتتاح کتابخانه فرهنگ‌سرا، ازجمله برخی فعالیت‌های این فرهنگ‌سرا بوده است.

از برنامه‌های آینده و در دست اجرای این فرهنگ‌سرا بگویید؟
نخستین جلسه‌ی شورای راهبردی محله را با هدف بررسی و رسیدگی به مشکلات محله‌ی بنی‌هاشم با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار، شهردار منطقه یک، شهردار محله و جمعی از سمن‌های مردم‌نهاد و افراد تأثیرگذار محله برگزار کردیم.
برای پرکردن اوقات فراغت نوجوانان و جوانان، برگزاری دومین دوره‌ی مسابقات فوتبال گل کوچک نیز در دستور کار است.
هم‌چنین قرار است جشن یک‌سالگی این فرهنگ‌سرا برگزار شود.
ارتقای سطح آگاهی مسئولان نسبت به معضلات اجتماعی و فرهنگی مناطق محروم و کم‌برخوردار، انعکاس فعالیت‌ها برای جذب خیران به‌منظور یاری رساندن به منطقه، تلاش در جهت رشد و تعالی جوانان با استعداد و آسیب‌پذیر، تعامل و هم‌فکری با اساتید صاحب‌نظر دانشگاهی در رشته‌های گوناگون با هدف توانمندسازی شهروندان، توجه به شعائر و پاسداری ارزش‌های دینی و فرهنگی و ترویج آن‌ها، برگزاری همایش‌ها و جشن‌ها، برگزاری کلاس‌های آموزشی و برگزاری اردوهای سیاحتی، زیارتی و تفریحی، ازجمله برنامه‌های در دست اجرا در این فرهنگ‌سراست.

از کلاس‌های تابستانی این فرهنگ‌سرا بگویید.
در تلاش هستیم با مشارکت افراد خیر، کلاس‌های آموزشی را به‌صورت رایگان و یا نیمه‌رایگان برگزار کنیم که در این زمینه نیازمند مشارکت افراد خیر هستیم.
کلاس‌های قرآنی، هنری، ورزشی و علمی برای تمام رده‌های سنی، دوره‌های آموزش شهروندی و ویژه‌برنامه‌ی خانواده‌ی سالم در فرهنگ‌سرا برگزار خواهد شد.