چاپ نیازمندی های کرمان شهر در پانزده هزار نسخه همرا با نمایش در سایت کرمان شهر و کرمان شهر آنلاین

آگهی های خود را با یک تماس در نیازمندی های کرمان شهر چاپ کنید 09140602416
03432266062

شماره: 643 تاریخ: 1397/12/11 صفحه: 8
چوچاپ ریگان نیاز به ثبت ملی دارد
برخی آیین‌ها و مراسم های سنتی بر اثر مرور زمان، غفلت متولیان فرهنگی و تحت ثائیر بازی‌های کاذب نوین امروزی به بوتهٔ فراموشی سپرده می‌شوند که آیین سنتی چوچاپ در مناطق شرقی استان کرمان از جمله ریگان نیر این حال و روز را تجربه کرده است.
گرچه آیین سنتی چوچاپ به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ریگان این روزها احیا شده و گرمابخش محفل‌های شادی و سرور این مرزنشینان کویر و بیابان شده است ولی متولیان امر باید توجه‌شان نسبت به صیانت از چنین آیین‌های سنتی دوچندان شود.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ریگان در این ارتباط به خبرنگار ایرنا گفته است: آیین سنتی چوچاب که در گذشته در آیین‌های ملی مذهبی و جشن‌های ازدواج به کار می‌رفت چند سالی بود که در این شهرستان داشت فراموش می‌شد، اما با احیای آن این آیین با شکوه خاصی در روستاهای محروم ریگان در حال برگزاری است.
مجتبی موسوی بیان داشت: با توجه به آغاز سال جدید و شروع مراسم‌های عروسی، این آیین‌های سنتی در این شهرستان از رونق خاصی برخوردار شده و موجبات نشاط و شادابی اهالی را فراهم ساخته است.
وی در خصوص نحوهٔ اجرای این آیین سنتی گفت: در این مراسم سنتی که در آن تعداد زیادی از افراد میان سال و افراد مسن حضور دارند با نواختن طبل و زدن چوب‌ها به یکدیگر صدایی دلنشین به وجود می‌آورند که مجلس نشینان را به وجد می‌آورد.
فرماندار ریگان هم گفت: مراسم سنتی چوچاپ ریگان به دلیل سنت قدیمی و قدمت بالا نیاز به ثبت ملی دارد.
امین باقری افزود: اهالی روستاهای شهرستان از این آیین سنتی، در مراسم ملی و عروسی استفاده می‌کنند.
وی خاطرنشان کرد: یکی از روستاهایی که از گذشته‌های دور تاکنون این مراسم سنتی در آن در حال اجراست، روستای رستم آباد چاه ملک است.
فرماندار ریگان تصریح کرد: در این مراسم، اهالی روستا به دنبال صدای طبل، با چوب‌هایی به صورت زوج در کنار یکدیگر صدای دلنشین ایجاد می‌کنند که هر لحظه بر استقبال آنها افزوده می‌شود.
باقری یادآور شد: مراسم حنا بندان و حمام داماد نیز در تنها قناتی که در حال ثبت ملی می‌باشد به صورت کاملاً سنتی از گدشته‌های دور تاکنون فراموش نشده است و همچنان ادامه دارد.
وی با اعلام اینکه شهرستان ریگان دارای جاذبه‌های منحصر به فرد و سنتی است که نیاز به ثبت ملی دارند، افزود: کارشناسان میراث فرهنگی از این مراسم سنتی بازدید کرده‌اند که در حال پیگیری ثبت آن هستند.
به گفته فرماندار گرچه ریگان با قدمت 300هزار ساله دارای اثار و بناهای تاریخی متعددی می‌باشد ولی از 50اثر تاریخی فقط یک اثر ثبتی دارد.
ریگان تا کرمان مرکز استان 285 کیلومتر فاصله دارد.