چاپ نیازمندی های کرمان شهر در پانزده هزار نسخه همرا با نمایش در سایت کرمان شهر و کرمان شهر آنلاین

آگهی های خود را با یک تماس در نیازمندی های کرمان شهر چاپ کنید 09140602416
03432266062

شماره: 665 تاریخ: 1398/09/12 صفحه: 2
فضای مناسب کرمان برای ورود جوانان به کسب‌‌وکارهای نو
این روزها شاید شما هم در محافل مختلف در مورد استارت‌آپ‌ها و کسب‌ وکارهای نوین بسیار شنیده‌اید و افراد به ویژه جوانان فعالی را می‌ببینید که نیازی را شناسایی‌ نموده، ایده‌ای را مطرح کرده، دور یکدیگر جمع شده‌ و پس از طی کردن فرآیندی آن ایده را به محصول تبدیل کرده‌اند.
اگرچه چند سالی است که شیوه کسب‌ و‌کار استارت‌آپی در جهان و کشور ما مطرح شده، اما هنوز بسیاری از مردم شناخت کافی از نحوه شکل‌‌گیری و فعالیت آن ندارند. در کرمان نیز افراد فعال و موفقی در این حوزه وارد شده‌اند والبته تعدادی از آنها پله‌های موفقیت در استان را طی کرده و در سطح ملی نیز شهره شده و به فعالیت می‌پردازند.
با هدف آشنایی بیشتر با فعالیت‌های استارت‌آپی برای گفت‌وگو سراغ یکی از جوانان موفق استارت‌آپی کرمان رفتیم تا اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست آوریم. اگر شما هم علاقه‌مند و کنجکاوید‌، پیشنهاد می‌کنیم در ادامه با ما همراه باشید

سلام. لطفا خودتان را معرفی کنید؟
سلام. حسین نوذری، بنیان‌گذار شرکت یکتا‌ارتباط و استارت‌آپ تله فریم هستم که از سال ۱۳۹۴ این مجموعه را با همراهی تعدادی از دوستان راه‌اندازی کردیم. من متولد ۱۳۶۳ هستم و از ۱۹ سالگی وارد بازار کار شدم. در رشته مهندسی صنایع تحصیل کرده‌ام و از سال ۸۲ در زمینه کارآفرینی و توسعه کسب‌وکار فعال هستم. در سال ۱۳۸۳ با تاسیس شرکت پات شرق با همراهی یکی از دوستان وارد حوزه کاری فناوری‌اطلاعات شدیم. در مدیریت پروژه و مدیریت منابع‌انسانی تخصص دارم و علاقه‌ام کارآفرینی است.

استارت‌آپ چیست؟ اگر‌امکان دارد در این مورد مختصرا توضیح دهید؟
شاید بسیاری از افراد تفاوت کسب‌وکار با استارت‌آپ را ندانند. واقعیت این است که را‌ه‌اندازی ‌یک کسب‌وکار اینترنتی به معنای راه‌اندازی استارت‌آپ نیست. استارت‌آپ‌ها، کسب‌وکارهای نوپایی هستند که مسیر جدیدی را برای رفع یک نیاز پیشنهاد می‌دهند یا یک راهکار جدید، برای حل مشکلی ارائه می‌دهند که در گذشته به روشی دیگرحل می‌شده است.
ویژگی اصلی یک استارت‌آپ قابلیت مقیاس‌پذیری آن است. اگر کسب‌وکاری قابلیت و زیرساخت لازم را برای رشد سریع و توسعه نداشته باشد در عمل استارت‌آپ نیست. این کسب‌وکار نوپا حتی می‌تواند پایه فناوری اطلاعات هم نداشته باشد.

برای آغاز کسب‌وکار فناورانه خود، سرمایه اولیه زیادی در اختیار داشتید؟
برای شروع یک کسب‌وکار بیش از سرمایه ‌نقدی، به سرمایه اجتماعی و فضای مناسب نیاز است و کارآفرینی را می‌توان ساختن از‌هیچ و ایجاد تمام الزامات یک کسب‌وکار‌معنا کرد. در کرمان افراد بزرگی مانند آقای محسن جلال‌پور رئیس سابق اتاق بازرگانی کرمان و ایران حضور دارند که به معنای واقعی و از‌ اولین سرمایه‌گذاران خطرپذیر کشور محسوب می‌شوند. ما هنگام ورود به این حوزه و تاسیس شرکت پات‌شرق در سال ۸۴ بخشی از سرمایه مورد نیازمان را با مشارکت ایشان تامین کردیم.
الان فرصت مناسبی است تا از اعتمادی که به ما، جوانان تازه‌‌‌کار آن دوران کردند تشکر و قدردانی کنم.

تله فریم چیست و در چه حوزه‌هایی فعالیت دارد؟
تله فریم، سامانه مدیریت محتوای خودکار و هوشمند روی نمایشگرها به صورت تک یا مجموعه است که این تکنولوژی در دنیا به دیجیتال ساینیج معروف است. این محصول به عنوان بورد راهنمای هوشمند می‌تواند در فضاهای مختلف کاربرد داشته باشد. به ویژه در فضاهای شهری می‌تواند موثر عمل کند.
در بیمارستان‌ها نقش تابلوهای راهنما و بوردهای پرستاری؛ و در فضاهای عمومی نقش تابلوهایی برای اطلاع رسانی و آموزش را ایفا می‌کند. به عنوان مثال این تکنولوژی در مراکزی مانند تعویض پلاک، اتوبوس‌ها و مترو می‌تواند ارزش آفرینی کند و برای بالا بردن سطح فرهنگ عمومی و آموزش نکات ایمنی و... از آن استفاده کرد. در سطح شهر و در مکان‌های محل تجمع مردم، این ابزار می‌تواند اطلاعات مورد نیاز مخاطب را به شکلی سریع و موثر در اختیار وی قرار دهد. تله‌فریم امکان زمان‌بندی، تقسیم‌بندی صفحه‌نمایش و دسته‌بندی محتوا را به شکلی ساده در اختیار کاربر قرار می‌دهد و با استفاده از این امکانات می‌توان مطالب را در زمان مناسب و بر اساس خواست مخاطب در اختیار او قرار داد. یکتا‌ارتباط توانسته حائزعنوان «شرکت دانش‌بنیان صنعتی نوع دوم» از سوی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری شود و استارت‌آپ تله فریم یکی از محصولات دانش بنیان این شرکت است. مهم‌ترین مزیت و برتری تله‌فریم نسبت به نمونه‌های مشابه داخلی یا خارجی، این است که با استفاده از پردازش تصویر و هوش مصنوعی می‌تواند جنسیت و رده سنی مخاطب را تشخیص داده و محتوا را متناسب با سن و جنسیت فرد یا افراد، نمایش دهد.
این محصول در فضاهای مختلفی نصب شده، از جمله در تمامی شعب بیمه آسیا سراسرکشور در حال نصب است؛ در بیمارستان مهرگان کرمان راه‌اندازی شده و در حال تکمیل است؛ در تعداد زیادی از کسب‌و‌کارهای خرد سطح استان نیز نصب شده و نقش‌آفرینی می‌کند و به صاحبان کسب‌وکار برای مدیریت ارائه اطلاعات لازم به مخاطب کمک می‌کند. مجموعه یکتا ارتباط در زمینه توسعه نرم‌افزارهای تحت وب هم فعالیت دارد و یکی دیگر از بخش‌های شرکت، به صورت تخصصی خدمات امنیت و پشتیبانی شبکه را انجام می‌دهد که در این رابطه طرف قرارداد با سازمان‌ها و ادارات مختلفی در کرمان و کشور هستیم. واحد توسعه بازار ما با برندهای بزرگ کشور قرار داد بسته و سعی داریم برای کسب‌و‌کارهای بزرگ نیز خلق ارزش کنیم. یکی از بخش‌های اصلی فعالیت ما تولیدمحتوا به شکل تخصصی است، که نقطه مکمل محصولاتی مانند تله فریم است. در مجموع تیم ۲۶ نفره ما در سه حوزه توسعه نرم‌افزار، پشتیبانی و امنیت شبکه و تولید محتوای دیجیتال مشغول کار و ارزش آفرینی هستند.

چه بخش‌هایی از فعالیت‌های مجموعه شما مربوط به خدمات شهری است؟
تله فریم، پلتفرم و راهکار جامعی است که می‌تواند در حوزه‌های مختلفی ارزش آفرینی کند. یکی از اصلی‌ترین دغدغه هر سازمانی، آموزش و فرهنگ‌سازی است. در مکان‌ها و فضاهایی که افراد منتظر هستند، تله فریم می‌تواند نقش یک زیرساخت آموزشی را برای انتقال محتوای آموزشی ایفا کند. به عنوان مثال این سامانه در شهرداری‌ها و سازمان‌های دولتی می‌تواند نقش میز خدمت الکترونیک را بر عهده بگیرد تا مخاطب در سریعترین زمان و به صورت صحیح و کامل راهنمایی لازم را دریافت کرده و بر اساس دغدغه خود بتواند مسیرش را بهتر پیدا کرده و به سمت حل سریعتر مشکلش حرکت کند.
تله فریم می‌تواند در مورد شیوع بیماری‌ها اطلاع رسانی کند و آموزش‌های لازم را ارائه دهد. همچنین در در داروخانه‌ها، بیمارستان‌ها، محیطهای شهری، اتوبوس‌ها و مترو می‌تواند ابزاری برای استفاده مفید از زمان تلف‌شده افراد، اطلاع‌رسانی و مدیریت فرآیند ارتباط با مخاطب باشد.

در راستای اهداف و فعالیت‌های خود چه پروژه‌هایی را انجام داده‌اید؟
در کرمان پروژه‌های مختلفی را انجام داده‌ایم که می‌توان به پشتیبانی و امنیت شبکه دانشگاه علوم پزشکی کرمان در سه سال گذشته، طراحی و اجرای زیرساخت‌های IT بیمارستان مهرگان، زیرساخت‌های اطلاع‌رسانی در بیمارستان شهید باهنر و تاکسی اینترنتی تپسی اشاره کرد. پروژه‌های کوچک و بزرگ دیگری هم هستند که یا از محصولات ما استفاده می‌کنند یا خدمات سفارشی را از ما دریافت کرده‌اند. همچنین همواره به عنوان بخشی از مسئولیت اجتماعی‌‌مان تا حد توان خدمات مشاوره‌ای در اختیار کسب‌وکارهای خرد و فعالان استارت‌آپی استان گذارده‌ایم. و این آمادگی را داریم تا در حوزه‌های تخصصی فعالیت شرکت، به افراد فعال در این حوزه خدمات مشاوره‌ای ارائه کنیم تا آنها مسیر طولانی بدون راهنمای ما را در زمانی کمتر و با موفقیت بیشتری طی کنند.
چه توصیه‌ای برای جوانانی دارید که در شرایط فعلی اقتصادی کشور، می‌خواهند وارد حوزه استارت‌آپ‌ها و کسب‌و‌کارهای نوپا شوند؟
افرادی که می‌خواهند وارد این حوزه شوند، قبل از هر چیز، افرادی همسو و هم نگاه با خود را پیدا کرده و یک تیم تشکیل دهند. این تیم باید متشکل از افرادی باشد که دغدغه کارآفرینی و ارزش‌آفرینی داشته باشند. این حوزه برای افرادی که می‌خواهند خیلی زود به نتیجه برسند، چندان خوب نیست. اگر چه در حال حاضر عکس این موضوع دیده می‌شود. این راه بسیار سخت و پر پیچ و خمی است و الزاما قرار نیست فردی که وارد آن شد، سریعا به موفقیت برسد و اولین تجربیات او موفق باشد.

چقدر زمان لازم است تا فردی در این حوزه رشد کرده و به نتیجه برسد؟
تا جایی که من اطلاع دارم زمان استاندارد مشخصی برای اینکه یک فرد در این حوزه موفق شود، وجود ندارد. اما فرد باید دغدغه انجام این کار را داشته، روح و شخصیتش مطابق و منطبق بر نیازهای لازم برای این کار باشد. فردی باشد با روحیات مناسب برای کارآفرینی، از جمله اینکه زود دلسرد نشود، دغدغه ساختن داشته باشد و به دنبال ارزش آفرینی باشد. این فرد باید اعتقاد داشته باشد راه رسیدن به موفقیت ارزش آفرینی است و با هدف کسب درآمد و پولسازی وارد این فضا نشود، اگر چه با خلق‌ارزش واقعی، درآمد خوب هم حاصل می‌شود.

سخن پایانی شما؟
چون در مورد کسب‌وکارهای کرمان صحبت می‌کنیم، شاید نکته مهم در مورد شهر ما این باشد که شاید کرمان در نگاه اول از نظر داشتن برخی امکانات ضعیف به نظر برسد، اما واقعیت این است که شهر کرمان برای ورود افراد در حوزه‌های مختلف کسب و کار و ارائه راهکارهای نو و جدید فضای مناسبی است. مهمترین ویژگی مردم کرمان شاید به علت کویری بودن منطقه، همت بالا و داشتن روحیه سخت‌کوشی است که در عین سخت‌کوشی، نجابت و توان پذیرش نوآوری را هم دارند.
پیاده‌سازی نظام‌های جدید آموزشی و اجرای دولت‌الکترونیک موضوعی است که کرمان در گذشته به عنوان پایلوت اجرای آنها انتخاب شده و یکی از دلایل آن را هم توان پذیرش و انعطاف مردم این استان دانسته اند. این موضوع مهم، فرصتی مناسب برای افرادی با هدف راه‌اندازی کسب‌وکارهای نو است زیرا می‌توانند به سادگی به نقطه تعامل برسند، ارزش آفرینی کنند و برای ورود به بازارهای بزرگتر آماده شوند. کرمانی‌ها افراد صبوری هستند. همانگونه که به کاشتن درخت پسته که زمان زیادی طول می‌کشد تا اولین ثمره‌اش را ببینند، عادت داشته‌اند، روحیه کارآفرینی هم در آنها قوی است.