چاپ نیازمندی های کرمان شهر در پانزده هزار نسخه همرا با نمایش در سایت کرمان شهر و کرمان شهر آنلاین

آگهی های خود را با یک تماس در نیازمندی های کرمان شهر چاپ کنید 09140602416
03432266062

شماره: 665 تاریخ: 1398/09/12 صفحه: 3
در دومین نشست کارگروه تخصصی بانوان شهر کرمان مطرح شد:
استان کرمان بیشترین زنان فرهیخته کشور را دارد
دومین نشست کارگروه بانوان دستگاه‌های اجرایی شهر کرمان به میزبانی کمیسیون بانوان شورای شهر و در محل خانه شهر برگزار شد
به گزارش کرمان‌شهر به نقل از روابط‌عمومی شورا، رئیس کمیسیون فرهنگی، هنری و بانوان شورا در این نشست با بیان این‌که نقش بانوان در هر جامعه‌ای برجسته و ارزشمند است، گفت: به خصوص در جامعه‌ای که هویت و اصالت غنی ایرانی و اسلامی دارد، به بانوان توجه ویژه‌ای می‌شود.
زهرا لری با تاکید بر نقش بانوان در خانواده و توسعه کشور افزود: شورای شهر یک نهاد مردمی است و باید از دل مردم و برای مردم فعالیت کند؛ به همین دلیل این کارگروه برای پیشبرد اهداف شورای شهر و رفع نیازها و نواقص اجتماعی، اقتصادی، آموزشی، بهداشتی و تفریحی حوزه بانوان شکل گرفته است.
وی با اشاره به هم‌فکری و هم‌اندیشی نهادینه شده در شورای پنجم اظهار داشت: شهرداری نیز به‌عنوان نهادی عمومی و غیردولتی و بازوی اصلی شورای شهر فعالیت‌های ارزشمندی را در حوزه بانوان انجام داده است.
لری با بیان این‌که امور بانوان در کمیسیون فرهنگی، هنری و بانوان شورا پررنگ‌تر دیده خواهد شد، گفت: با توجه به اعتقاد ویژه رییس و اعضای شورا به کار کردن در حوزه بانوان، نهایت تلاش برای تسهیل طرح‌ها و برنامه‌های خاص بانوان در شهر کرمان به‌کار می‌رود.
رئیس کمیسیون فرهنگی، هنری و بانوان شورا خطاب به نمایندگان دستگاه‌های اجرایی حاضر در کارگروه بانوان خاطرنشان کرد: شما می‌توانید به‌عنوان صاحبان نظر تراز اول مجموعه خود ضمن هم‌فکری و تبادل نظر با اعضای شورا و کمیته‌های این کارگروه، تاثیرگذاری مطلوبی در دستگاه تابع خود و جامعه داشته باشید.
وی کارآفرینی و اشتغال‌زایی را یکی از نیازهای امروز جامعه زنان عنوان و تاکید کرد: هدف از تشکیل این کارگروه نیز استفاده از ظرفیت تک‌تک دستگاه‌های دولتی و تسهیل در طرح و اجرای فعالیت‌های ویژه بانوان در حوزه‌های مختلف است.
لری شناخت نیازها و نارسایی‌های حوزه زنان را ضروری دانست و افزود: این بسته آماری می‌تواند زمینه‌ساز همکاری نهادها و دستگاه‌های اجرایی در مسائل زنان و نقش آنان در اداره جامعه شود.
وی هم‌چنین از شناسایی، جذب و هدایت بانوان نخبه شهر کرمان در کارگروه تخصصی بانوان شورا خبر داد و خاطرنشان کرد: افزایش دانش و مهارت، بسترسازی و تهیه امکانات برای بروز خلاقیت، اعتلای اخلاق و معنویت و تقویت جایگاه زن در نهاد خانواده و جامعه از اهداف دیگر این کارگروه است.
رئیس کمیسیون فرهنگی، هنری و بانوان شورا با اشاره به ماده 100 قانون اساسی و شکل‌گیری پارلمان محلی شوراها گفت: اگر اساس و پایه کارگروه تخصصی بانوان خوب گذاشته شود، بر غنای فکری پرداختن به مسائل زنان در سال‌های آتی نیز افزوده می‌شود.
وی با بیان این‌که این کارگروه، هسته مرکزی فعالیت‌های ویژه بانوان شهر کرمان می‌شود، افزود: بانوان عضو کارگروه، دغدغه‌های بسیار دارند و دور هم جمع شده‌اند تا اتفاقات خوبی را در شهر کرمان رقم بزنند.
به گفته لری نبودها و کمبودهای زنان شهر کرمان در قالب کمیته‌هایی شناسایی شده و در شورای شهر طرح می‌شود تا راه‌کارهای قانونی از طریق این نهاد مردمی تسهیل‌گر فعالیت‌های حوزه زنان باشد.
وی از تشکیل کمیته‌های ارتقای فرهنگ و هنر و ارزش‌های دینی، ساماندهی، کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی، کارآفرینی و اشتغال‌زایی، خیرین و نهادهای مدنی و ورزش و سلامت بانوان در کارگروه تخصصی بانوان خبر داد و خاطرنشان کرد: دستگاه‌های اجرایی ضمن استقبال از این حرکت، راه را برای اجرای طرح‌ها و برنامه های مرتبط خود باز کنند.
رئیس کمیسیون فرهنگی، هنری و بانوان شورای شهر با اشاره به اسناد بالادستی تهیه شده در کشور گفت: در حالی که شهروندان باید از مطالعات، خدمات، برنامه‌ها و فعالیت‌های انجام شده بهره‌مند شوند، اما این اسناد هنوز به استفاده آنان نرسیده است.
وی از تدوین سند سلامت بانوان و هم‌چنین سند کنترل و رفع آسیب‌های اجتماعی در علوم پزشکی و سازمان بهزیستی در سال‌های گذشته نام برد و افزود: ضروری است این اسناد بالادستی از کتابخانه‌ها خارج شده و به مرحله اجرا برسند.
لری با بیان این‌که زنان با جایگاه غنی و قوی خود می‌توانند امینت جامعه را تضمین کنند، اظهار داشت: سهم بانوان از مدیریت اجرایی کشور کم است درحالی‌که این کارگروه می‌تواند با تقویت جایگاه خود این سهم را در نهادهای دولتی افزایش دهد.
در ادامه، بانوان مسئول در دستگاه‌های اجرایی شهر کرمان به بیان نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود پرداختند.
صافی‌زاده، نماینده علوم پزشکی با بیان این‌که سند سلامت بانوان استان آماده انتشار است، گفت: بخشی از این کتاب در زمینه نقش و وظایف دستگاه‌های اجرایی در زمینه بانوان نیز آماده ابلاغ به نهادهای دولتی است.
هم‌چنین کارگر جهرمی، مدیر امور بانوان و خانواده شهرداری، افسردگی و نبود نشاط اجتماعی را مهم‌ترین نیاز بانوان کرمانی عنوان و بیان کرد: امروزه نیازمند پایگاه‌های محله‌ای برای اجرای طرح‌ها و برنامه‌ها هستیم و مدارس، مساجد و خانه‌های فرهنگ می‌توانند پایلوت مناسبی برای این مهم باشند.
مهرابی، مدیر امور تشکل‌های اتاق بازرگانی نیز آمار و اطلاعات واقعی را اساس تصمیم‌گیری‌ها دانست و گفت: اگر این کارگروه درست کار کند و خروجی مناسبی داشته باشد، نظر مساعدت و مشارکت همه را جلب می‌کند.
سلاجقه، نماینده آموزش و پرورش نیز با بیان این‌که تهیه بانک اطلاعاتی بانوان کرمانی ضروری است، افزود: استان کرمان بیشترین آمار زنان فرهیخته کشور را داراست.
هم‌چنین نجیب‌زاده، نماینده فنی و حرفه‌ای تشکیل کارگروهی تخصصی و جهادی را ضروری ارزیابی و تاکید کرد: پیشنهاد می‌شود محله‌ای برای اجرای طرح‌ها و بررسی نتایج به‌عنوان پایلوت انتخاب شود.
گرامی، نماینده تربیت بدنی از همکاری این اداره با شهرداری کرمان در اجرای برنامه‌های ورزشی تفریحی خبر داد و خاطرنشان کرد: این برنامه‌ها در شش‌ماه گذشته در محله‌های کرمان به‌صورت فراگیر و گسترده در حال انجام است.