چاپ نیازمندی های کرمان شهر در پانزده هزار نسخه همرا با نمایش در سایت کرمان شهر و کرمان شهر آنلاین

آگهی های خود را با یک تماس در نیازمندی های کرمان شهر چاپ کنید 09140602416
03432266062

شماره: 668 تاریخ: 1398/10/10 صفحه: 3
گفت‌و‌گو با مهندس علی‌اکبر قطب‌الدینی، شهردار منطقه پنج
میراثی ماندگار برای شهروندان فردا
اشاره: کرمان، به لحاظ غنای تاریخی، فرهنگی و معماری، یکی شهرهای دارای تاریخ فرهنگ و تمدن بسیار پُرسابقه و طولانی کشور با بافت قدیم و تاریخی 500 هکتاری است و از آن‌جاکه بافت‌های تاریخی شهرها، به‌عنوان نهادهایی که عمل حیات اجتماعی و مدنیت اقوام و ملل مختلف بوده و ویژگی‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و معیشتی زمان و مکان خاص خود را بیان می‌دارند، در حکم بخشی از شناسنامۀ فرهنگی و هویت مردم این شهر محسوب می‌شود؛ بنابراین، از ارزش و اهمیت ویژه‌ای برخوردارند؛ به همین دلیل، در دورۀ جدید مدیریت شهری، چندی پیش شهرداری منطقه پنج (بافت تاریخی) شهر کرمان در این شهر ایجاد شد تا ضمن حفظ و احیای این منطقه، به تسهیل سرمایه‌گذاری در بافت تاریخی نیز کمک کند.
برای آگاهی از اقدامات سه‌ماه اخیر شهرداری منطقه پنج، با علی‌اکبر قطب‌الدینی، شهردار این منطقه به گفت‌و‌گو نشستیم.


جناب مهندس قطب‌الدینی! آیا اقداماتی که در محدودۀ شهرداری منطقه پنج انجام می‌شود، باید با هماهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان باشد، یا خود شهرداری منطقه پنج می‌تواند به‌طور مستقیم در این زمینه ورود کند؟
اگر کارها در حد مرمت باشد و تغییرات و تخریب نداشته باشد، شهرداری منطقه پنج به‌طور مستقیم کار را انجام می‌دهد، اما پروژه‌هایی که در حریم بناهای تاریخی قرار دارد، نیاز به مجوز اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دارد.
برای اماکن تاریخی، سه حریم وجود دارد که در حریم درجه یک، امکان هیچ نوع تغییری وجود ندارد و حتماً باید با اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هماهنگ شود و در صورتی که مجوز داده شود، ارتفاع ساخت‌و‌ساز حداکثر حدود چهار متر است؛ ارتفاع ساخت‌و‌ساز جدید ‌در حریم درجه دو، حدود هفت متر و در حریم درجه سه هم، حدود 10 متر است؛ بنابراین، اگر ساخت‌و‌ساز در محدودۀ حریم‌های میراثی باشد، باید از اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مجوز بگیریم که البته کارشناسان این اداره‌کل، هماهنگی و تعامل مطلوبی با ما دارند و هر زمان که فعالیتی شروع کرده‌ایم، همکاری کرده‌اند.
خوشبختانه اکنون، تعامل خیلی‌خوبی بین شهرداری و اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری وجود دارد؛ حتی مکاتباتی که قبلاً با میراث فرهنگی داشتیم، شاید اندکی طول می‌کشید، اما اخیراً اگر ملک مشکل نداشته باشد، حداکثر طی یک‌هفته پاسخ می‌دهند.

چه محدوده‌هایی در محدودۀ شهرداری منطقه پنج، حریم درجه یک دارد؟
نزدیک بناهای تاریخی که به ثبت رسیده؛ به‌طور مثال حمام باغ‌لـله خواجه اتابک و قبه سبز، حریم درجه یک محسوب می‌شود.

آیا کف‌سازی و بدنه‌سازی کوچه‌های این محدوده‌ها هم نیاز به مجوز اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان دارد؟
بله، اگر در محدودۀ حریم باشد، کف‌سازی و بدنه‌سازی کوچه‌ها باید با نقشه‌ها و ضوابطی که میراث فرهنگی دارد، مطابقت داشته باشد؛ چراکه باید بین قدمت آن بنا و ساختاری که در اطراف بنا ایجاد می‌شود، هم‌خوانی وجود داشته باشد؛ بنابراین، براساس مشخصات و از مصالحی که میراث فرهنگی اعلام می‌کند، استفاده می‌کنیم.

جناب مهندس! به حمام باغ‌لـله اشاره کردید. این حمام چندی پیش مورد بازسازی قرار گرفت، اما به نظر می‌آید کار بازسازی آن مجدد متوقف شده است؛ دلیل توقف کار بازسازی حمام باغ‌لـله چیست؟
اشکالی که موجب توقف بازسازی حمام باغ‌لـله شده، بالا آمدن آب‌های سطحی است که در حال بررسی هستند چگونه می‌شود آب‌های سطحی را مهار کنند.

با توجه به این‌که یکی‌دو بازدید از بازار قلعه‌محمود داشته‌اید، به نظر شما برای احیای این بازار چه باید کرد؟
چون این بازار چندین‌سال رها شده، باید ابتدا صاحبان مغازه‌های بازار را ترغیب کنیم تا مغازه‌های بازار را فعال کنند؛ چراکه اگر بازار مجدد بازسازی هم شود، اما مغازه‌های این بازار فعال نشود، دوباره به حالت قبل برمی‌گردد؛ بنابراین، تا زمانی که چند مغازه در این بازار فعال نشود، بقیۀ صاحبان املاک نیز ترغیب نمی‌شوند که در این زمینه چون تعداد قابل توجهی از املاک بازار متعلق به اداره اوقاف و امور خیریه است، ضرورت دارد این اداره نسبت به فعال کردن مغازه‌های متعلق به خود اقدام کند تا سایر مالکان نیز تشویق شوند.

آیا برای بازسازی مغازه‌های بازار قلعه‌محمود برای مالکان بازار مشوق‌هایی هم ازسوی شهرداری در نظر گرفته شده است؟
بله، اگر صاحبان مغازه‌های این بازار مراجعه کنند، مشوق‌هایی که وجود دارد، برای آن‌ها لحاظ خواهد شد؛ ضمن این‌که پیگیر هستیم از شورای اسلامی شهر هم مصوباتی بگیریم تا مشوق‌های ویژه‌ای برای مغازه‌های این بازار در نظر گرفته شود؛ علاوه بر آن اتاق اصناف هم اعلام کرده اگر صاحبان این مغازه‌ها برای فعالیت مراجعه کنند، تخفیف‌های ویژه‌ای به آن‌ها اختصاص خواهد داد تا این بازار رونق پیدا کند.
البته بازار مشکلاتی دارد، اما ابتدا باید مالکان برای فعال کردن مغازه‌ها مراجعه کنند تا مشکلات این بازار ازجمله نبود روشنایی و سایر موارد برطرف شود. در همین زمینه به‌طور مثال از آب‌انبار داخل این بازار، یک کامیون زباله جمع شد، اما اکنون دوباره داخل آب‌انبار زباله ریخته شده است.
تاکنون، دفتر تسهیل‌گری هم کارهای مطلوبی در بازار قلعه‌محمود انجام داده و شهرداری هم در حال راه‌اندازی دفتری در بازار قلعه‌محمود است تا موارد مربوط به بازار را پیگیری کند.

جناب مهندس! آیا مدیران و کارشناسان منطقه پنج دارای تخصص لازم در خصوص بافت قدیم هستند؟
بله، بیشتر مدیران و کارشناسانی که برای بافت تاریخی انتخاب کردیم، به‌ویژه افرادی که برای حوزۀ شهرسازی انتخاب شده، از نیروهایی هستند که پیش از این در حوزۀ بافت تاریخی فعالیت کرده‌اند. خود من از سال 80 تا 85 در حوزۀ بافت تاریخی فعالیت داشتم؛ ضمن این‌که حدود 70 درصد از کارشناسان حوزۀ شهرسازی و کمیسیون ماده 100 شهرداری منطقه پنج، در حوزۀ بافت قدیم فعال بوده‌اند.

به هرحال نیروهایی که در این حوزه کار می‌کنند باید نسبت به این بخش علاقه‌مند باشند...
بله، به‌ویژه نیروهای حوزۀ فنی باید علاقه‌مندی و تخصص لازم را داشته باشند؛ چراکه به‌طور مثال باید نسبت به تهیۀ نقشه و تشویق‌های مربوط به عوارض بافت تاریخی، آگاهی کامل داشته باشند.

آیا اکنون تمام حوزه‌های شهرداری بافت تاریخی فعال است و ارباب‌رجوع این منطقه با مشکلی مواجه نیستند؟
با شروع به‌کار شهرداری منطقه پنج، پرونده‌ها را منتقل کردیم و تقریباً از روز سوم شروع به‌کار منطقه، تمام مجوزهای مربوط ازجمله پروانۀ ساختمانی، پایان‌کار، استعلام‌های مربوط به بانک‌ها و اداره ثبت اسناد صادر می‌شود و هیچ مشکلی وجود ندارد.

پیش از این‌که دربارۀ پروژه‌های منطقه پنج شهر کرمان صحبت کنیم، آیا بودجۀ این منطقه تصویب شده است؟
طی چند روز گذشته، از شورای اسلامی شهر کرمان مجوز بودجه شهرداری منطقه پنج گرفته شده، اما هنوز به ما ابلاغ نشده است.

بنابراین، هنوز پروژه‌ای هم تعریف نشده است...
برای اجرای پروژه‌ها، از بودجه‌های شهرداری مرکز استفاده کرده‌ایم و برخی پروژه‌ها را پیش برده‌ایم. به‌طور مثال آقای مهندس قنبری، معاون حمل‌و‌نقل و امور زیربنایی و آقای مهندس دادگرپور، معاون مالی و اقتصادی، تاکنون همکاری مطلوبی در زمینۀ تأمین منابع مالی منطقه پنج داشته‌اند و پروژه‌هایی که در دستور کار بوده، پیش برده‌ایم.

تاکنون، چه پروژه‌هایی در منطقه پنج اجرا شده است؟
چون بودجه این منطقه هنوز مصوب نشده، بیشتر پروژه‌ها، در زمینۀ کارهای مرمتی بوده است؛ ازجمله مرمت دیوارهای محدودۀ شهرداری منطقه پنج
(از چهارراه ناصریه تا بعد از ساختمان شهرداری منطقه پنج) و مرمت ابتدای کوچۀ خواجه اتابک، که به هیچ‌وجه نمای خوبی نداشت. پروژۀ دیگر هم در سه‌راه سادات خوش‌رو بود، که ملک متعلق به شهرداری پس از بازگشایی خیابان سادات، به‌صورت مخروبه باقی مانده بود، اما اکنون محدودۀ این ملک و یکی از دهنه‌های مغازه‌های بازار عزیز مرمت شده است.

به‌طور کلی برنامۀ شهرداری منطقه پنج چیست؟ آیا قرار است جاهایی که مشکل دارد را لکه‌گذاری و مرمت کند، یا برنامۀ مدونی دارید که قرار است براساس آن حرکت کنید؟
ازجمله اقداماتی که در دستور کار داریم، پیاده‌روسازی محدودۀ منطقه است که اکنون، پیاده‌روسازی خیابان شهید اخلاقی (از میدان شهدا تا خیابان مدرس) در اولویت قرار دارد. علاوه بر آن، ابتدای خیابان گلبازخان ملکی وجود دارد که با توجه به نزدیکی به بازار و حضور گردشگران، مرمت آن در دستور کار قرار گرفته است.
هم‌چنین طبق دستور شهردار محترم کرمان، تخریب و تسطیح چند ملک که اطراف بازار وجود دارد و مشکلاتی برای ساکنان و بازریان ایجاد کرده، در دستور کار قرار دارد که در این رابطه با اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشکری استان مکاتبه کرده‌ایم که اگر این املاک ارزش تاریخی ندارند، اعلام کنند تا نسبت به تخریب آن‌ اقدام کنیم؛ بنابراین، پس از پاسخ میراث فرهنگی، با هماهنگی نماینده دادستان، این املاک تخریب و تسطیح خواهد شد.
اما در مجموع هدف از راه‌اندازی شهرداری منطقه پنج، باززنده‌سازی بافت تاریخی است؛ چراکه متأسفانه بافت تاریخی شهر کرمان، متروکه و برخی نقاط نیز مخروبه شده است؛ بنابراین، املاکی که ارزش تاریخی دارند، باید حفظ و مرمت شوند و املاکی هم که مخروبه‌ شده و برای شهروندان مشکل ایجاد کرده، اگر ارزش تاریخی ندارد، باید تخریب و تسطیح شود؛ ضمن این‌که متأسفانه در برخی املاکِ محدودۀ بافت تاریخی، اتباع افغانی زندگی می‌کنند که باید این وضعیت اصلاح شود.
بافت تاریخی، میراثی است که از گذشته به ما رسیده و وظیفه داریم این میراث را مرمت، نگهداری و حفاظت کنیم و برای آیندگان به ارث بگذاریم. زیبایی محدودۀ بافت تاریخی، به همان دیوارهای گلی و آجرهای قدیمی و بناهای با ارزش تاریخی است که باید به همان شکل حفظ شود.

حرف آخر...
در شهرداری منطقه پنج، مشوق‌هایی برای ساکنان این منطقه جهت ساخت‌و‌ساز در نظر گرفته شده که از آن جمله، 50 درصد تخفیف در رابطه با حذف پارکینگ است؛ افرادی که قصد دریافت پروانه ساختمانی در محدودۀ این منطقه را دارند، اگر کسری پارکینگ داشته باشند، مشمول 50 درصد تخفیف خواهند شد.
با توجه به این‌که ساکنان محدودۀ اماکن تاریخی، نمی‌توانند ساختمان بلندطبقه بسازند، باید مشوق‌هایی در نظر بگیریم تا نسبت به بازسازی و یا ساخت‌وساز جدید در این منطقه ترغیب شوند؛ بنابراین، بسته‌های تشویقی دیگری هم از شورا درخواست کرده‌ایم که به‌طور مثال مشوق‌هایی درخصوص عوارض پروانۀ ساختمانی یا بازسازی ساختمان‌هاست.