چاپ نیازمندی های کرمان شهر در پانزده هزار نسخه همرا با نمایش در سایت کرمان شهر و کرمان شهر آنلاین

آگهی های خود را با یک تماس در نیازمندی های کرمان شهر چاپ کنید 09140602416
03432266062

شماره: 668 تاریخ: 1398/10/10 صفحه: 4
در نشست هم‌اندیشی هنرمندان کرمانی با اعضای شورای شهر تأکید شد:
هنرمندان کرمان در مدیریت شهری مشارکت کنند


رییس کمیسیون فرهنگی، هنری و بانوان شورای شهر با بیان این که مسایل فرهنگی و اجتماعی، یک دریای بیکران است، گفت: شورای پنجم تلاش دارد به همۀ این حوزه‌ها ورود کرده و طرح‌ها و برنامه‌های با کیفیت بالا را تصویب کند.
به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاین، زهرا لری در نشست با اعضای خانه هنرمندان استان کرمان، هنر را روح کالبد شهری دانست و تأکید کرد: هنر، لازمۀ ایجاد هم‌بستگی و وفاق اجتماعی است.
وی با بیان این‌که هر شهر مجموعه‌ای از ارزش‌ها، رسوم و فرهنگ است، افزود: با این حال شهرها در عرصۀ فیزیکی نیازمند نگاهی هنری و در عرصۀ اجتماعی نیازمند حیات اجتماعی شهروندان هستیم.
لری با اشاره به انتقادها و پیشنهادهای هنرمندان کرمانی در فضاهای رسانه‌ای اظهار داشت: لازم است مشخص شود جایگاه هنرمندان در فعالیت‌های فرهنگی و هنری رویدادمحور شهرداری کجاست؟
رییس کمیسیون فرهنگی، هنری و بانوان شورا از تشکیل سازمان فرهنگی و هنری شهرداری خبر داد و خاطرنشان کرد: ضروری است کارگروهی متشکل از هنرمندان رشته‌های مختلف هنری تحت سیاست‌های معاونت فرهنگی شکل بگیرد.
وی ضمن انتقاد از عدم اجرای طرح جامع زیباسازی افزود: به‌سازی و مرمت پهنه و دیواره‌های معابر عمومی شهر نیز نیازمند هم‌خوانی فعالیت‌ها با هویت مکان مورد نظر است.
لری مشارکت مستمر هنرمندان کرمانی را در مدیریت شهری خواستار شد و افزود: لازم است شهرداری با هنرمندان آشتی کرده و تعامل قوی برقرار کند.
رییس کمیسیون خدمات شهری، بهداشت و محیط زیست شورا نیز در این نشست گفت: سازمان زیباسازی سیماومنظر شهری شهرداری نیز در راستای اهیمت به هنر در محیط شهری شکل گرفت.
علی خدادادی علت خلأ ارتباطی شورا و هنرمندان را تغییر رؤسای دو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی دانست و اظهار امیدواری کرد: این رکود در سال آخر شورا با تعریف واقعی جایگاه هنرمندان در مدیریت شهری جبران شود.
وی با اشاره به استقبال کمیسیون فرهنگی و هنری شورای شهر با مجموعۀ هنرمندان کرمانی افزود: ضروری است در برگزاری هفتۀ فرهنگی کرمان از ظرفیت هنرمندان استان استفاده شود.
هم‌چنین رییس کمیسیون برنامه، بودجه و منابع پایدار شورا، شهر را موجود زنده‌ای دانست و تأکید کرد: علاوه بر شهرداری، خانه هنرمندان نیز نسبت به جامعه مسئولیت اجتماعی دارد.
حسین چناریان تعامل را یک ارتباط دوطرفه دانست و افزود: رسالت شهرداری و شورای شهر استفاده از زمینه‌های کاری خانه هنرمندان است.
رییس کمیسیون اجتماعی، جوانان و ورزش شورا هم با بیان این‌که حس زیبادوستی از طرف خدا در وجود انسان گذاشته شده است، گفت: هنری جایگاه مهم دارد که دارای اندیشه و تفکر است.
احمد حسن‌زاده گلایه‌مندی بین شورا و هنرمندان را دوطرفه دانست و بیان کرد: گرچه راه زیادی رفتیم، اما راه مانده هم زیاد است.
وی با بیان این‌که حضور یک هنرمند در کنار شهردار ضروری است، افزود: سیاست شورای پنجم، بسترسازی برای حضور هنرمندان در همۀ عرصه‌های مدیریت شهری است.
معاون فرهنگی اجتماعی شهردار کرمان نیز در این نشست با بیان این‌که جز اسناد بالادستی، برنامه و راه‌کاری در زمینۀ فرهنگی وجود ندارد، گفت: خانه هنرمندان، نهادی پویاست و نیاز است در چارچوب پژوهش‌محوری و بدون دخالت سلیقه‌ها فعالیت کند.
محمد جهانشاهی خانه هنرمندان را نمادی برای سرمایه‌های فرهنگی و هنری شهر دانست و تأکید کرد: این مهم نیازمند برنامه‌ای مدون و کارشناسی شده است.
در ادامۀ این نشست، مدیرعامل خانه هنرمندان با اشاره به هم‌زمانی انتخابات شوراها با تشکیل خانه هنرمندان گفت: اعضای هیأت مدیره خانه هنرمندان تاکنون در شش جلسۀ شورای شهر حضور یافته‌اند.
عبدالرضا قراری از انجام مکاتبات خانه هنرمندان و شورای شهر خبر داد و افزود: درخواست ما به‌عنوان نهاد کنش‌گر، پذیرفتن مسئولیت در حوزۀ فرهنگی و هنری شهر طبق روابط حرفه‌ای است.
وی هم‌چنین از عدم برقراری ارتباط و تعامل بین هنرمندان و شهرداری انتقاد کرد و گفت: اگر در مورد این تعامل ابهامات قانونی وجود دارد، باید بیان و برطرف شود و اگر ضرورتی نیست به این حوزه ورود نکنیم.
قراری گسترش شهرنشینی و ارتقای رشته‌های هنری را از اهداف سازمانی خانه هنرمندان دانست و تأکید کرد: هنرمندان کرمانی تقاضا دارند دلیل این رکود و عدم شفافیت، در تعامل و گفت‌وگو بررسی شود.
وی با بیان این‌که مطالبات هنرمندان کرمانی، فردی نیست، افزود: مطالبات این قشر از شهروندان، عمومی بوده و در راستای توسعه فرهنگی و هنری شهر است.
محمدرضا هاشمی‌نژاد، عضو شورای عالی خانه هنرمندان نیز در این نشست با بیان این‌که تعامل با خانه هنرمندان باید به نفع شهر بوده و به توسعه هنر بی‌انجامد، گفت: تعامل خانه هنرمندان به‌عنوان نهادی صنفی با شهرداری، باید به سمتی برود که هنرمندان جایگاه خود را در ارتقای خانه هنرمندان ببینند.
وی اجرای فعالیت‌های فرهنگی و هنری شهرداری را براساس کارشناسی و راهبردی ضروری دانست و افزود: خانه هنرمندان می‌تواند برای این حوزه راهبرد تعریف کرده و واسطۀ بین جامعه و هنرمندان شود.