شماره: 592 تاریخ: 1396/05/17 صفحه: 2
رییس اتاق کرمان:
کرمان می‌تواند آهن، فولاد و انرژی موردنیاز پاکستان را تأمین کند
رییس اتاق کرمان بر گسترش روابط تجاری بین ایران و پاکستان تأکید کرد و گفت: استان کرمان می‌تواند بخشی از نیازهای کشور پاکستان از جمله آهن، فولاد و انرژی را تأمین کند.
به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاین، سیدمهدی طبیب‌زاده در نشست بررسی همکاری‌های اقتصادی استان کرمان و کشور پاکستان با حضور سرکنسول و رایزن بازرگانی سفارت پاکستان در ایران افزود: کرمان یکی از استان‌های مهم کشور در حوزه‌های کشاورزی، صنعتی، معدنی، گردشگری و صنایع‌ دستی است که در هر یک از این حوزه‌ها می‌تواند همکاری‌هایی بین دو کشور شکل گیرد.
وی خاطرنشان کرد: پروژه‌های متعددی در حوزه‌ی انرژی استان کرمان در حال اجراست که می‌توانند تأمین‌کننده برق موردنیاز پاکستان باشند.
طبیب زاده، با بیان این‌که کرمان ظرفیت بزرگی در زمینه‌ی خدمات فنی و مهندسی دارد، ادامه داد: یکی از شرکت‌های کرمانی در پاکستان فعالیت می‌کند و سایر شرکت‌های بزرگ پیمانکاری این استان نیز آمادگی و توانایی فعالیت در راستای تأمین نیازهای خدمات فنی و مهندسی پاکستان را دارند.
رییس اتاق کرمان با تأکید بر عملیاتی شدن مراحل تجارت بین دو کشور گفت: تهیه‌ی نقشه‌ی راه برای ارتباط مؤثر ایران و پاکستان لازم است و اراده جدی برای توسعه تجارت دو کشور از سوی مسئولان استان وجود دارد.
وی خاطرنشان کرد: اگر مرزها محل تجارت و مبادله کالا باشد و زمینه برای فعالیت‌های اقتصادی فراهم شود، با افزایش امنیت، مبادله کالا، جانشین قاچاق خواهد شد.
در ادامه، عضو هیات رییسه اتاق کرمان گفت: همان‌طور که جغرافیای سیاسی منطقه و دنیا در حال تغییر است، تغییرات در تجارت منطقه‌ای و بین منطقه‌ای نیز در حال شکل گرفتن است که این تغییرات می‌تواند میان ایران و پاکستان نیز شکل گیرد.
محسن رشیدفرخی افزود: ایران می‌تواند دروازه‌ی حضور پاکستان در کشورهای روسیه و کشورهای غربی مانند ترکیه باشد و از سوی دیگر پاکستان می‌تواند کشور مهمی برای ورود ایران به شرق باشد که برای تحقق این مهم بخشی از زیرساخت‌ها آماده و بخشی دیگر در حال تکمیل است.
وی به برخی از این زیرساخت‌ها اشاره کرد و ادامه داد: راه‌آهن ایران- پاکستان به‌عنوان یک زیرساخت مهم در حال استفاده و تکمیل است که این زیرساخت اولیه می‌تواند زمینه‌ساز سایر زیرساخت‌ها باشد.
سرکنسول سفارت پاکستان در ایران نیز در این نشست با تأکید بر این‌که ظرفیت‌های بسیاری برای گسترش روابط ایران و پاکستان وجود دارد، افزود: استفاده از این ظرفیت‌ها در حال حاضر به‌طور کامل اجرایی نشده و بازرگانان پاکستان به شدت مشتاق گسترش روابط دو کشور هستند.
محمد رفیع گفت: گسترش روابط تجاری مشترک بین دو کشور فرصت‌هایی را برای بازرگانان ایجاد می‌کند که هدف ما افزایش سرعت، کارایی و رقابت مشترک به‌ویژه در مناطق مرزی ایران و پاکستان است.