شماره: 592 تاریخ: 1396/05/17 صفحه: 2
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی:
ثبت‌نام در طرح کارورزی مشروط به داشتن مدرک تحصیلی است
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: ثبت‌نام در طرح کارورزی مشروط به داشتن مدرک دانشگاهی است و نباید بیش‌تر از پنج سال از تاریخ اخذ مدرک تحصیلی سپری شده باشد.
رضا اسماعیلی‌پور در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار کرمان‌شهرآن‌لاین، افزود: در صورتی که خدمت نظام وظیفه پس از فارغ‌التحصیلی انجام شود، مدت آن نیز در سال‌های فراغت از تحصیل محسوب می‌شود.
وی بیان کرد: دانش‌آموختگان دانشگاهی که در طول دو سال قبل از ثبت‌نام در سامانه‌ی کارورزی، به مدت سه ماه یا بیش‌تر سابقه‌ی بیمه‌ی تامین اجتماعی دارند، از شمول این طرح خارج می‌شوند.
مدیرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در مورد سن متقاضیان طرح کارورزی گفت: حداکثر سن افراد برای مقطع کاردانی 25 سال، برای مقطع تحصیلی کارشناسی 28 سال و برای مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری 33 سال تمام در نظر گرفته شده که به حداکثر سن دانش‌آموختگان دانشگاهی پسر جویای کار، که دوره‌ی خدمت نظام وظیفه را گذرانده‌اند، دو سال اضافه می‌شود.
وی از جمله شرایط کارورزان را دارا بودن کارت پایان خدمت یا معافیت برای متقاضیان پسر ذکر کرد و گفت: کارورزانی که کم‌تر از دو ماه از شروع دوره‌ی کارورزی، انصراف کتبی خود را اعلام کنند، برای یک‌بار امکان ثبت‌نام مجدد خواهند داشت.
اسماعیلی سپری شدن حداقل دو ماه از ثبت‌نام در مرکز کاریابی و مشاوره شغلی را از جمله شرایط دیگر دانست و خاطرنشان کرد: دانشجویان در حال تحصیل، اتباع خارجی و افراد متعهد به اشتغال در دستگاه‌های اجرایی و افراد موظف به گذراندن طرح کارورزی در رشته‌های گروه علوم پزشکی از شمول ا ین طرح خارج هستند و حق ثبت‌نام ندارند.
وی افزود: سازمان‌ها و نهادهای انقلاب اسلامی و بورسیه‌ی تمام دستگاه‌ها، سازمان‌ها و نهادهای دولتی نیز شامل این طرح نمی‌شوند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، طول دوره‌ی کارورزی را حداقل چهار ماه و حداکثر شش ماه بیان کرد و یادآور شد: طول این دوره برای هر کارورز متناسب با ظرفیت بنگاه و استانداردهای آموزشی مهارت تایید می‌شود.
اسماعیلی گفت: مدت آموزش بر اساس استانداردهای آموزشی سازمان فنی و حرفه‌ای کشور به نحوی تعیین می‌شود که کارورز هر ماه حداقل 100 ساعت و هر روز حداقل چهار و حداکثر هشت ساعت از آموزش عملی بهره‌مند شوند.