شماره: 592 تاریخ: 1396/05/17 صفحه: 2
مدیرکل امور عشایری استان کرمان:
آیین‌نامه‌ی سامان‌دهی عشایر تدوین‌ شده است
مدیرکل امور عشایری استان کرمان گفت: آیین‌نامه‌ی سامان‌دهی عشایر تدوین ‌شده و براساس آن دستگاه‌ها موظف هستند در مناطق عشایری خدمات خود را ارائه کنند.
به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاین، مهدی ابراهیمی افزود: استان کرمان به‌عنوان دومین استان عشایرنشین کشور، پس از فارس قرار دارد.
وی با اشاره به این‌که 110 هزار نفر جمعیت عشایری در استان کرمان حضور دارند، افزود: چهار درصد جمعیت استان کرمان عشایر هستند و بیش از چهار هزار و 200 کیلومتر ایل راه در استان کرمان وجود دارد که هرساله باید مرمت و بازسازی شوند ولی ناوگان راه‌سازی عشایری در شمال و جنوب استان کرمان فرسوده هستند که مشکلاتی ایجاد کرده است.
ابراهیمی با اشاره به این‌که آب‌رسانی سیار از مشکلات عشایر است و ناوگان آب‌رسانی به‌شدت فرسوده شده است، افزود: در راستای تأمین آب شرب، چندین حلقه چاه آب حفر شده و در حال بهره‌برداری است؛ بسیاری از عشایر هم از برق برخوردار هستند و در مکان‌هایی که برق وجود ندارد، می‌توانند از برق خورشیدی استفاده کنند.
مدیرکل امور عشایری استان کرمان گفت: سه میلیون رأس دام در جامعه‌ی عشایری مورد پروار قرار گرفته و زنجیره‌ی گوشت نیز در استان کرمان شکل‌گرفته است.
وی بیان کرد: بیش از 75 هزار هکتار زمین کشاورزی در اختیار عشایر است که فاقد سند هستند و محصولات تولیدی این اراضی کاملأ ارگانیک است.
ابراهیمی یادآور شد: اعتبارات اداره کل عشایری استان کرمان در سال گذشته بسیار ناچیز بوده که امسال تا سه برابر افزایش ‌یافته و با استفاده از آن می‌توان خدمات خوبی را به جامعه‌ی عشایری ارائه کرد.
وی با اشاره به این‌که 75 میلیارد تومان برای بیمه‌ی دام عشایر در دست پیگیری است، گفت: آیین‌نامه سامان‌دهی عشایر تدوین‌شده و دستگاه‌ها موظف هستند در مناطق عشایری خدمات خود را ارائه کنند.
وی افزود: لازم است آیین‌نامه‌ی سامان‌دهی عشایر به قانون تبدیل شود تا خدمات‌رسانی به عشایر به‌صورت بهتری انجام شود.