شماره: 647 تاریخ: 1398/03/01 صفحه: 6
اداره کل استاندارد استان کرمان هشدار داد:
دستمال کاغذی‌ فلّه‌ای نخرید
مدیرکل استاندارد استان کرمان با اعلام این هشدار که محصولات عرضه شده دستمال کاغذی به صورت فلّه‌ای یا کیلویی، در بسیاری از موارد دارای آلودگی‌های میکروبی می‌باشند گفت: به همین علت به هموطنان توصیه می‌شود که از خرید این گونه فرآورده‌ها جداً خودداری کنند.
به گزارش ایسنا «اسماعیل عاقلی» گفت: بررسی‌های انجام شده و نتایج نمونه برداری‌ها از سطح بازار نشان می‌دهد که برخی از واحدهای تولیدی دستمال کاغذی، اقدام به درج اطلاعات نادرست یا گمراه کننده درخصوص اعلام تعداد ورق دستمال کاغذی موجود در هر بسته می‌نمایند و یا نسبت به عرضه دستمال به صورت کیلویی و بدون بسته‌بندی اقدام می‌کنند.
وی با بیان اینکه دستمال کاغذی یک فرآورده بهداشتی و مشمول مقررات اجرای اجباری استاندارد بوده و بر طبق استانداردهای ملی مربوطه، باید در بسته بندی‌های بهداشتی و غیر قابل نفوذ (بسته یا جعبه) و با نشانه گذاری کامل و علامت استاندارد عرضه شود اظهار کرد: از عموم مردم تقاضا می‌شود که این فرآورده را از فروشگاه‌ها و محل‌های عرضه معتبر خریداری کنند و از خرید دستمال کاغذی‌های فاقد نشان استاندارد که در خیابان‌ها و معابر عمومی عرضه می‌شوند، خودداری نمایند.
عاقلی با اشاره به اینکه دستمال کاغذی‌های بدون نشان استاندارد با هدف سوء استفاده و کم و فروشی، در بسته بندی‌های با ابعاد رایج ولی با تعداد ورق کمتر وکوچکتر از موازین استاندارد عرضه می‌شوند اظهار کرد: این دستمال‌ها در بسیاری از موارد دارای آلودگی‌های میکروبی هستند که ضررهای جبران ناپذیری به مصرف کننده می‌رسانند.
مدیرکل استاندارد استان کرمان ادامه داد: بر طبق قانون، تولید، توزیع و عرضه دستمال کاغذی که مشمول مقررات اجرای اجباری استاندارد است، بدون نشان استاندارد تخلف محسوب می‌شود و در صورت محرز شدن موضوع، بر طبق قوانین و مقررات مربوطه با متخلف برخورد خواهد شد.
وی با بیان اینکه ابعاد، تعداد ورق دستمال و تعداد لایه تشکیل دهنده هر ورق باید به طور دقیق و واضح بر روی هر بسته درج شود خاطر نشان کرد: عرضه و توزیع این فرآورده به صورت فلّه (بدون بسته بندی)، کیلویی و بدون علامت استاندارد، از موارد تخلّف محسوب شده و از طریق سازمان ملی استاندارد ایران و سایر مراجع ذیصلاح قانونی قابل پیگیری می‌باشد.
عاقلی با اعلام این هشدار که محصولات عرضه شده به صورت فلّه ای یا کیلویی، در بسیاری از موارد دارای آلودگی‌های میکروبی می‌باشند و به همین علت به هموطنان توصیه می‌شود که از خرید این گونه فرآورده‌ها جداً خودداری کنند گفت: از همشهریان عزیر خواهش داریم که در صورت مشاهده هر گونه تخلف، مراتب را به اداره کل استاندارد استان کرمان و یا تلفن 33211761 تلفن مستقیم روابط عمومی اطلاع دهند.