شماره: 647 تاریخ: 1398/03/01 صفحه: 1
طرح احیای بازآفرینی قلعه‌محمود بررسی شد
برنامه‌ای راهبردی برای طرحی کلان
گروه مشاوران طرح احیای مجموعه قلعه‌محمود در حضور معاونان فرهنگی و شهرسازی شهرداری و نمایندگان میراث فرهگنی و اعضای کمیسیون گردشگری و اصناف شورای اسلامی شهر کرمان، از روند باززنده‌سازی بازار و محله قلعه‌محمود گزارشی ارایه کردند.
به گزارش کرمان‌شهر، رییس کمیسیون گردشگری و اصناف شورا در این نشست با بیان این‌که این جلسات در راستای هماهنگی و هم‌افزایی نهادهای مسئول در احیای بافت تاریخی برگزار شده است، گفت: ضروری است با سازمان‌های مرتبط به یک هم‌فکری و همکاری برسیم و مجموعه‌ای کامل ایجاد کنیم.
سیدمحمدرضا میرحسینی با اشاره به انتخاب مشاور برای طرح‌های باززنده‌سازی محله‌های قدیمی کرمان افزود: تیم تصمیم‌گیر برای بافت تاریخی مشخص شده، اما نیازمند برنامه‌ریزی‌های مشترک برای تحقق طرح‌ها و تأیید کارشناسی اداره‌کل میراث فرهنگی هستیم.
وی وجود یک برنامۀ جامع و هدفمند از سوی نهادهای ذی‌ربط و نظارت و مدیریت کارشناسی اداره‌کل میراث فرهنگی را ضروری دانست و تأکید کرد: مرمت و بازسازی بافت تاریخی در شهرهای دیگر کشور با اختصاص اعتبارات دولتی همراه بود؛ بنابراین، باید طرح‌ها جهت اختصاص بودجۀ مورد نیاز به استانداری کرمان ارسال شود.
رییس کمیسیون اجتماعی، ورزش و جوانان شورا نیز با بیان این‌که لازم است روی نظام فکری مدیران کار شود، گفت: نهادهای ذی‌ربط، مسئولیت اجتماعی خود را در زمینۀ بافت تاریخی شهر کرمان انجام ندادند.
علی بهرامی با اشاره به وجود استراتژیکی سینمای نور در بافت تاریخی شهر افزود: به‌طور مثال احیای مراکز باارزشی چون اولین سینمای مدرن کرمان و اکران فیلمی خاص در بافت تاریخی می‌تواند جمعیت شهری را از بالای شهر به پایین شهر جذب کند و مشارکت شهروندان را افزایش دهد.
وی با بیان این‌که رویکرد احیای بافت تاریخی باید مردمی باشد، اظهار داشت: تنها جذب اعتبار کافی نیست؛ نگاه مردم‌مداری و جلب مشارکت مردمی، تکمیل‌کنندۀ باور اصلاح‌شدۀ مدیران برای موفقیت در این مهم است.
نایب‌رییس شورای اسلامی شهر کرمان با انتقاد از عدم حضور مدیران نهادهای مسئول در این جلسه، تولید و مدیریت محتوا در رسانه‌های مجازی برای جذب افکار عمومی را ضروری دانست و گفت: اگر بافت تاریخی به دغدغۀ اجتماعی تبدیل نشود، کار به سرانجام نمی‌رسد.
حسین چناریان، رییس کمیسیون برنامه و بودجه، منابع پایدار و حقوقی شورای اسلامی شهر کرمان نیز با بیان این‌که مدیران باید موانع و مشکلات کرمان را بیشتر ببینند، گفت: اگر این پروژه‌ها با همین نگاه اجرا شوند، نتایج مثبتی به‌دنبال دارند.
منصور ایرانمنش، عضو شورای اسلامی شهر کرمان هم تعیین میزان اعتبار اختصاص‌یافته ازسوی نهادهای مختلف را ضروری دانست و افزود: نقش ادارات نیز باید در این پروسه مشخص شده و مدیران برای ادامۀ همکاری موظف شوند.
معاون معماری و شهرسازی شهردار کرمان نیز از تهیۀ نقشۀ شهر شش‌دروازۀ کرمان خبر داد و خاطرنشان کرد: احیای مجموعۀ قلعه‌محمود، در راستای معرفی بخشی از ظرفیت محور گردشگری براساس دروازه‌ها و محله‌های قدیمی شهر است.
مریم ایلاقی حسینی با بیان این‌که بافت تاریخی کرمان به‌طور ساختاری پیوسته شکل گرفته است، اظهار داشت: رویکرد صرفاً کاربری و مرمت تک‌بناها شکست خورده است و سامان‌دهی طرح بازآفرینی شهری اتفاق نمی‌افتد.
وی توجه ریشه‌ای به موانع و مداخلات احیای بافت تاریخی را ضروری دانست و افزود: اجرای پروژه‌های این‌چنینی، جزیره‌ای و منفصل پیش می‌روند و طرحی در حوزۀ راهبردی کلان وجود ندارد.
ایلاقی حسینی با بیان این‌که هرنوع بستۀ تشویقی نیازمند برنامه‌ای کلان است، تأکید کرد: احیای بافت تاریخی نیازمند طرحی جامع برای حفاظت و باززنده‌سازی آن است.
به گفتۀ وی برنامۀ راهبردی برای ادامۀ کار و تعیین‌تکلیف پلاک‌ها و فضاهای عمومی و حتی خالی این منطقه ضروری است تا محوری برای هماهنگی بین ارگان‌های مختلف باشد.
معاون معماری و شهرسازی شهردار کرمان با ابراز نگرانی از مداخلات متعدد در احیای بافت تاریخی گفت: مدیریت شهری، به‌دنبال هماهنگی بین دستگاه‌ها برای رسیدن به نتایج مثبت است، اما اگر احیای بافت تاریخی با مجوز هم باشد، هماهنگی بین دستگاه‌ها وجود ندارد.
ایلاقی حسینی با بیان این‌که مرمت تک‌بنایی بدون برنامۀ راهبردی به نتیجه نمی‌رسد، افزود: ضروری است کیفیت بافت تاریخی را برای ایجاد زندگی و رونق آن ارتقا دهیم.
وی بازنگری محدودۀ بافت باارزش تاریخی شهر کرمان با تشکیل کارگروه‌های مختلف در شورای عالی شهرسازی را ضروری دانست و گفت: تنها 350 هکتار از بافت تاریخی ارزشمند است و فریز کردن 500 هکتار از این منطقه به‌عنوان بافت تاریخی صحیح نیست.
ایلاقی حسینی افزود: پیشنهاد می‌شود دو نوع بستۀ تشویقی برای ساخت‌وساز جدید با حفظ هویت تاریخی به املاک تاریخی نیازمند مرمت، اختصاص یابد.
معاون اجتماعی و فرهنگی شهردار کرمان نیز با بیان این‌که بافت تاریخی شهر، پیرمردی است که اعتبار خاندان است، گفت: طی سه دهۀ اخیر، توسعۀ شهر به سمت دیگر رفته و مرکز شهر رها شده است.
او ادامۀ این‌گونه جلسات تا سطح استانداری را ضروری دانست و افزود: جلب مشارکت مردمی سخت‌ترین کار در شرایط امروز کشور است، اما مسئولان اجرایی، فعالان اجتماعی و رسانه‌ها باید پای کار بیایند و مشارکت مردم را جلب کنند.
در ادامۀ این نشست، طرح احیای بازآفرینی مجموعۀ تاریخی قلعه‌محمود ازسوی گروه مشاوران ژرفا ارائه شد و مورد ارزیابی قرار گرفت.