شماره: 647 تاریخ: 1398/03/01 صفحه: 1
گفت‌وگو با فرهاد فرهی‌مقدم رئیس کمیته تنیس ساحلی کرمان:
اگر زیرساخت‌ها فراهم شود کرمان قطب تنیس ساحلی کشور خواهد شد
تنیس جزو ورزش‌های مفرحی است که توانسته علاقه‌مندان زیادی را به سمت خود جلب کند. علاقه‌مندان این ورزش با فکر اینکه بتوانند این ورزش را همه جا انجام دهند به فکر ابداع ورزش تنیس ساحلی افتادند. تنیس ساحلی ورزشی مفرح و بسیار جذاب است که توانسته به راحتی در سراسر جهان طرفداران زیادی را به خود جلب کند. برای نخستین بار در دهه 80 میلادی در شهر «راوانا ایتالیا» اولین زمین بازی تنیس ساحلی تاسیس شد.
در حال حاضر کشورهایی مانند ایتالیا، آمریکا، اسپانیا، اتریش، آلمان و... فعالیت‌های زیادی در این رشته ورزشی انجام می‌دهند و حتی میزبان مسابقات مختلف جهانی هستند.
این رشته پر تحرک مدت زمانی است که در کشور ما نیز طرفداران زیادی پیدا کرده است و با زیاد شدن علاقه‌مندان این رشته ورزشی، فدراسیون ورزش تنیس این رشته را جزو زیر مجموعه‌های خود اعلام کرد. در استان کرمان همانند سایر استان‌ها نیز علاقمندان این رشته دست به کار شدند اما به جای راه‌اندازی زمین تنیس ساحلی به احداث نخستین باشگاه اختصاصی تنیس ساحلی ایران پرداختند.
نخستین باشگاه تنیس ساحلی ایران در ساعت ۱۱روز سه شنبه ۳۰ آبان ماه 96 در میان شادی طرفداران این رشته ورزشی، با حضور مدیر کل ورزش جوانان و مسئولان هیئت تنیس استان کرمان افتتاح شد. اما این شادی دیری نپایید که با تخریب این باشگاه که در جنب جاده تهران، بعد از پل راه آهن واقع شده بود با حزن و ناامیدی پیوند خورد.
برای اطلاع از چگونگی این اتفاق و همچنین وضعیت و روندکنونی این ورزش، به سراغ «فرهاد فرهی مقدم» رئیس کمیته تنیس ساحلی استان رفتیم که حاصل این گفت‌وگو از نظرتان می گذرد.

ابتدا خودتان را معرفی کنید؟
فرهاد فرهی مقدم هستم ،حدود ۲۰ سال است که سابقه مربیگری تنیس را دارم در لیگ برتر ایران بازی کرده‌ام، بازیکنان قهرمان زیادی را در لیگ کشوری و استانی داشته‌ام. رئیس کمیته تنیس ساحلی استان کرمان نیز هستم و زیر نظر هیئت تنیس فعالیت خودم را انجام می‌دهم.

بفرمایید که تنیس ساحلی از چه سالی در ایران آغاز به کار کرد؟
تنیس ساحلی از سال ۱۳۹۰ در ایران به صورت رسمی شروع شد، این ورزش از دهه ۸۰ میلادی در ایتالیا ابداع شد.

تنیس ساحلی چگونه ابداع شد؟
تنیس خاکی ورزشی است که هر جا نمی‌توان آن را بازی کرد و برای تمرین و انجام آن نیاز به زمین مناسب و زمین خاص، با شرایط خاص و در ابعاد مشخص است از این‌رو علاقه‌مندان به تنیس تصمیم گرفتند، ورزشی را ابداع کنند که نیاز به زمین خاصی نداشته باشد و در هر جا و هر شرایطی بتوانند آن را انجام دهند و بازی کنند، بنابراین تنیس ساحلی را ابداع کردند.

آیا برای بازی در سطح حرفه‌ای در تنیس ساحلی، محدودیت سنی وجود دارد؟
من متولد سال ۱۳۵۴ هستم و ثابت کردم که بازی حرفه‌ای تنیس ساحلی در سطح حرفه‌ای محدودیت سنی ندارد، چرا که در سنی قهرمان کشور شدم که کمتر کسی باور می‌کرد در این سن بتوانم عنوان قهرمانی را کسب کنم. سال گذشته با جوانان این رشته رقابت کردم و توانستم عنوان قهرمانی را به دست بیاورم و به عنوان پدیده مسابقات معرفی شدم در آذر ماه سال ۹۷ به کمپ تیم ملی تنیس ساحلی در بابلسر دعوت شدم در آنجا با قهرمانان کشور رقابت کردم و انتخاب شدم و در اسفند ماه سال ۹۷ در مسابقات قهرمانی کشور که دراستان بوشهر برگزار شد، عنوان قهرمانی کشور مسابقات تنیس ساحلی را کسب کردم. من تلاش کردم ثابت کنم که ما کرمانی‌های کویر‌نشین می‌توانیم در زمینه ورزش ساحلی نسبت به کسانی که از ساحل دریا برخوردارند، خیلی بهتر عمل کنیم و استعدادهای بهتری در این زمینه داریم و ان شاءالله بتوانیم استعدادهای زیادی را در زمینه تنیس ساحلی به کشور معرفی کنیم.

از سرنوشت باشگاه تنیس ساحلی کرمان بگویید و بفرمایید آیا زیرساخت‌های این ورزش اکنون دراستان فراهم است؟
در سال ۹۶ با هزینه شخصی خودم باشگاه تنیس ساحلی در شهر کرمان ایجاد کردم و این برای نخستین بار در ایران بود که باشگاهی تخصصی فقط تنیس ساحلی کار می‌کرد و فعالیت‌های بسیار خوبی نیز طی مدتی که زمین را در اختیارمان بود انجام دادیم که از جمله می‌توان به برگزاری مسابقات کشوری تنیس ساحلی در آن باشگاه اشاره کرد، اما از آن جا که زمین آن باشگاه اجاره‌ای بود، مالک آن را پس گرفت و قرارداد را تمدید نکرد.
در زمینه این ورزش استعدادهای بسیار خوبی را شناسایی کرده و در حال پرورش آنها بودیم، اما با این اتفاق دست ما بسته شد و نتوانستیم کاری انجام دهیم.
اگر چه با کمترین امکانات نیز می‌توان در زمینه این ورزش فعالیت کرد. قبل از راه‌اندازی این باشگاه، به اتفاق تعدادی از دوستانی که به تنیس ساحلی علاقه‌مند بودند از جمله آقایان «کامبیز سیف‌الدینی»، «فربد صداقت نیا» و«افشین گلچین» در ماسه بادی‌های هفت‌باغ تمرین می‌کردیم و در پایان تمرین با پاهای زخمی به خانه برمی‌گشتیم .

در حال حاضر وضعیت چگونه است؟
هم اینک «مرتضی ایرانمنش» که فردی دلسوز و علاقه‌مند به این ورزش است، سکان هدایت هیئت تنیس استان را بر عهده گرفته است. برنامه‌های بسیار خوبی به منظور حمایت از جوانان و پیشبرد اهداف هیئت در دستور کار خود دارد. انشاالله که با حمایت‌ها و درایت ایشان، اتفاق خوبی در این زمینه روی دهد و زمینه ایجاد باشگاه برای تنیس ساحلی فراهم شود.
اگر زیرساخت‌ها مهیا شود می‌توانیم استعدادهای بسیار خوبی از جوانان را در این زمینه شناسایی و پرورش دهیم و به کشور معرفی کنیم و در کشور حرف برای گفتن داشته باشیم.

تفاوت تنیس خاکی و تنیس ساحلی در چیست؟ آیا از نظر هزینه‌ای نسبت به تنیس خاکی تفاوت دارد یا خیر؟
تنیس ساحلی ورزشی است که دارای دو بعد قهرمانی و همگانی است. ابعاد زمین تنیس ساحلی نسبت به زمین تنیس خاکی کوچک‌تر است وابعاد زمین انفرادی چهار و نیم در شانزده و ابعاد زمین دوبل، هشت در ۱۶ است. از این رو این زمین را در هر گوشه‌ای از شهر کرمان می‌توان راه اندازی کرد.
تنیس ساحلی ورزشی بسیار شاد و مفرح است که از آن می‌توان به عنوان یک ورزش همگانی نیز نام برد، چرا که تمام اقشار جامعه می‌توانند به بازی تنیس ساحلی بپردازند.
تنیس ساحلی نسبت به تنیس خاکی از نظر هزینه‌ای بسیار مقرون به صرفه است از نظر تجهیزات ورزشی، به تجهیزات خاصی نیاز ندارد چرا که برای انجام آن نیاز به کفش نیست، پس با پای برهنه نیز می‌توان ورزش کرد و راکت آن نیز با راکت تنیس خاکی متفاوت و بسیار ارزان‌تر است و اگر باشگاه تنیس ساحلی مجدد راه‌اندازی شود، وسایل و تجهیزات این ورزش از جمله راکت را در اختیار ورزشکاران خواهیم گذاشت.

برای شروع این ورزش به صورت حرفه‌ای و ورود به عرصه قهرمانی از چه سنی می‌توان تمرینات آن را آغاز کرد؟
تنیس ساحلی ورزشی است که در آن آسیب دیدگی وجود ندارد و به سلامتی هر دو بعد روحی و جسمی می‌پردازد.
یادگیری این ورزش بسیار آسان است و به نظر من دانش‌آموزان دبیرستانی گزینه بسیار مناسبی برای ورود به عرصه‌های قهرمانی در این رشته ورزشی هستند.

آینده این ورزش را در استان چگونه می‌بینید؟
اگر زیرساخت‌های این ورزش در استان مهیا شود، چنان فعالیت خواهیم کرد که کرمان قطب ورزش تنیس ساحلی کشور شود. کرمان استعداد‌های خیلی خوبی در این زمینه دارد و می‌تواند به جاهای خیلی خوبی برسد. در صورت فراهم شدن زیرساخت‌ها روزی فرا خواهد رسید که قهرمانان ملی این رشته، کرمانی و از کرمان باشند.
تعدادی هنرجو در زمینه تنیس ساحلی پرورش داده‌ایم که در صورت فراهم بودن زیرساخت‌ها بتوانیم فعالیت خودمان را به جد شروع کنیم.

آیا برای تهیه زیرساخت‌ها از طرف نهادهای دولتی حمایت شده‌اید؟
دیدگاه هیئت تنیس به خصوص رئیس آن نسبـت به این قضیه بسیار مثبت است و بسیار علاقه‌مند هستند که در این زمینه کمک کنند. در حال انجام و رایزنی‌هایی در این خصوص هستیم. دراین زمینه با شهردار کرمان، آقای عالم‌زاده نیز رایزنی‌هایی انجام گرفته است، دیدگاه ایشان نیز بسیار مثبت بود که امیدوارم هرچه زودتر این رایزنی‌ها به نتیجه برسد.

فرمودید که نوجوانان و جوانانی را در این زمینه پرورش داده‌اید، آیا آنها توانسته‌اند در کشور مقامی یا عنوانی را کسب کنند؟
بله دخترم فریماه فرهی مقدم در سن ده سالگی توانست عنوان قهرمانی کشور تنیس خاکی را به دست آورد.

سخن آخر.
در صورت فراهم شدن زیرساخت‌ها تمام وقت خود را صد در صد برای پرورش استعدادهای جوان در رشته تنیس ساحلی خواهم گذاشت و سعی می‌کنم این ورزش را به خانواده‌ها نیز معرفی کنم تا از لذت آن برخوردار شوند.